Aktualności

Święto Odzyskania Niepodległości

„Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane.”

Tymi słowami rozpoczął się apel z okazji 101 rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości.

Tym razem montaż słowno-muzyczny wg pomysłu Dominiki Bednarek i przy pomocy Renaty Tracz składał się w dużej części z piosenek . Można było usłyszeć : Dziewczynę z granatem, Miasto 44, Legiony, O mój rozmarynie, Rozkwitały pąki białych róż,  Dziś idę walczyć mamo, Biały krzyż. Utwory były wykonane przez Natalię Czaplewską, Zuzannę Ginter, Dominikę Bednarek, Natalię Kwiecińską.

Podniosły charakter uroczystości podkreśliły słowa Moraczewskiego:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości” oraz głównego bohatera niepodległości Piłsudskiego :

„Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem starem porachunki (…) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu”. Oprawą techniczną zajęli się J. Fido, S. Pulsa oraz M. Kowalska.

Autorzy tej podniosłej uroczystości to:

Natalia Szydlik

Dominika Pol

Natasza Kiepiela

Jakub Gruszka

Filip Koniec

Sebastian Bednarz

Mateusz Wiciński

 

11 listopada 2019r. w rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę uczciliśmy udziałem w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę wraz z Żołnierzami Wojska Polskiego, władzami samorządowymi, przedstawicielami szkół i organizacji społecznych oraz mieszkańcami Trzebiatowa.